Nvidia murskaa kilpailijat – historiallisen suuri markkinaosuus
Vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen aikana Nvidian osuus erillisnäytönohjainten markkinoista nousi ennätykselliseen 92 prosenttiin. Tämä käy ilmi Jon Peddie Researchin tuoreesta raportista, jonka mukaan Nvidian GeForce RTX 50 -sarjan näytönohjaimia myytiin miljoonia kappaleita tammi–maaliskuussa. Samaan aikaan AMD:n uusi Radeon 9000 -sarja jäi selvästi jälkeen, myyntimäärän jäädessä alle 750 000 yksikköön. Intelin markkinaosuus erillis-GPU-markkinassa kutistui olemattomiin.
Mistä Nvidian ylivoima johtuu?
Vaikka RTX 50 -sarja on saanut paljon kritiikkiä maltillisesta suorituskyvyn parannuksesta RTX 40 Super -sarjaan verrattuna, on se silti tuonut Nvidialle valtavaa etumatkaa. Suuri kysyntä, tehokkaat jakelukanavat ja kilpailijoiden toimitusongelmat ovat siivittäneet Team Greenin asemaa entisestään.
AMD raportoi ”ennennäkemättömästä” kysynnästä uusille RX 9070- ja 9070 XT -malleille, mutta yhtiö on kärsinyt vakavista toimitusongelmista. Syynä tähän on muun muassa TSMC:n kapasiteetin jako Radeon-näytönohjaimien ja Ryzen 9000 -prosessorien välillä – molemmat ovat olleet ajoittain vaikeasti saatavilla.
Nvidian etumatka näkyy myös liikevaihdossa: pelinäytönohjaimien tuotto nousi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä peräti 3,8 miljardiin dollariin, kasvua 42 % vuodentakaiseen ja 48 % edelliseen neljännekseen verrattuna. Tämä on nopeinta kasvua GPU-segmentissä moneen vuoteen.
Tekoälybuumin vaikutus GPU-markkinoihin
Mielenkiintoisena yksityiskohtana raportissa mainitaan, että yhä useampi tehokas pelikäyttöön tarkoitettu näytönohjain päätyykin nykyään tekoälykäyttöön, esimerkiksi startup-yrityksiin ja pientuotantoon. Tämä ilmiö kasvattaa entisestään kysyntää etenkin kalliimpien RTX-mallien kohdalla.
AMD:n ja Intelin haastavat ajat
AMD on onnistunut parantamaan huomattavasti säteenseurannan (ray tracing) suorituskykyä sekä kuvanparannustekniikoita, ja uusimmat Radeon 9070 XT -mallit voivat joissain testeissä haastaa jopa Nvidian kalliimmat mallit. Tästä huolimatta tuotannon pullonkaulat ovat estäneet AMD:tä hyödyntämästä tätä teknistä etumatkaa laajemmin. Intelin erillisnäytönohjainten (Arc) myynti jäi marginaaliseksi eikä sillä ole tällä hetkellä merkittävää jalansijaa markkinassa.
Saksalaiset myyntitilastot tosin osoittavat, että AMD:n Radeon-myynti on paikoin jopa ohittanut Nvidian, mutta nämä ovat yksittäisiä poikkeuksia ja globaalisti Nvidia jatkaa selkeänä ykkösenä.
Mitä odottaa jatkossa?
Loppuvuoden aikana mielenkiinto kohdistuu mainstream-luokan näytönohjaimiin, kuten RTX 5060 ja RX 9060, sekä mahdollisesti Intelin uuteen Arc B770 -malliin. AMD yrittää saada tuotantonsa vastaamaan kysyntään, kun taas Nvidian huhutaan mahdollisesti vähentävän kuluttajamallien valmistusta ja keskittyvän entistä enemmän tekoäly- ja datakeskuspiireihin.
Lähteet
TechSpot News, 7.6.2025: “Nvidia reaches historic 92% GPU market share, leaves AMD and Intel far behind”
https://www.techspot.com/news/108225-nvidia-reaches-historic-92-gpu-market-share-leaves.html